بهترین جراح مچ پا

بهترین جراح مچ پا

بهترین جراح مچ پا : شکستگی استخوان مچ پا زمانی اتفاق می افتد که یک استخوان در یک طرف یا دو طرف مچ پا تا حدودی یا به طور کامل بشکند. اغلب شکستگی های مچ پا ناشی از پیچ خوردن و زمین خوردن یا آسیب دیدگی هایی است که در طول ورزش یا بازی بوجود می آید.تا قبل از سن ۵۰ سالگی، اغلب شکستگی های مچ پا در بین مردان اتفاق می افتد. پس از ۵۰ سالگی، زنان بیشتر دچار شکستگی استخوان مچ پا می شوند.

بهتریم جراح مچ پا

 به گفته بهترین جراح مچ پا :شکستگی مچ پا ازجمله آسیب‌های شایع استخوان و مفصل مچ پاست. شکستگی مچ پا می‌تواند تا حد زیادی توانایی فرد را  برای انجام ساده‌ترین کارها مثل دویدن و راه رفتن را محدود کند. همچنین  این آسیب دردناک ممکن است سبب از دست رفتن قدرت اندام‌های تحتانی، محدود شدن دامنه‌ی حرکتی و درد در افراد شود. این آسیب می‌تواند انجام کارهای روزمره  شما را دشوار یا غیرممکن سازد. شکستگی مچ پا انواع مختلفی دارد و روش درمانی آن نیز بسته به موقعیت و شدت آسیب متفاوت خواهد بود. پس از شکستگی مچ پا می‌توانید از فیزیوتراپی استفاده کنید تا عملکرد فرد آسیب دیده بهبودی پیدا کرده و بتوانید فعالیت‌های قبلی خود را ادامه دهید.

علت شکستگی های مچ پا

مهم ترین علل ایجاد این شکستگی ها عبارتند از  :

**پیچیدن یا چرخش شدید مچ پا
**سکندری خوردن و به زمین افتادن
**ضربه به مچ پا در زمان تصادف اتومبیل

شکستگی‌ها ممکن است به طور همزمان با پارگی رباط‌ها ایجاد شوند. ممکن است این عارضه به دلایل مختلف ایجاد شود:

**پیچاندن بیش از حد مچ پا

**چرخاندن مچ پا به طرفین

**خم و راست کردن مفصل

**وارد کردن فشار بسیار زیاد بر روی مفصل با فرود آمدن بر روی پاها مثلاً به هنگام پریدن از ارتفاع بلند

تقسیم بندی شکستی مچ پا توسط بهترین جراح مچ پا

شکستگی استخوان مچ پا شکستگی جزئی یا کامل استخوان یک طرف یا دو طرف استخوان است. انواع شکستگی مچ پا بین ۱ تا ۳ براساس تعداد استخوان های شکسته طبقه بندی می شوند که از قرار زیر است :

بهترین جراح مچ پا

**شکستگی قوزک جانبی :

تنها استخوان خارجی مچ پا، استخوان نازک نی شکسته می شود.

**شکتگی قوزک داخلی :

تنها استخوان داخلی مچ پا، استخوان درشت نی، شکسته می شود.

شکستگی دو قوزکی :

دو استخوان نازک نی و درشت نی شکسته می شوند.

شدت شکستگی مچ پا به صورت زیر طبقه بندی می شود :

**بدون جابجایی :

تکه های استخوان شکسته سرجای خود باقی می مانند و جابجا نمی شوند.

همراه با جابجایی:

دو قسمت از استخوان شکسته جابجا می شوند

همراه با خرد شدگی :

تکه های ریز متعددی از استخوان در محل شکستگی یافت می شوند.

شکستگی پیچیده :

بافت نرم مجاور استخوان شکسته به شدت آسیب می بیند.

شکستگی ترکیبی :

قطعات شکسته شدن استخوان وارد پوست می شوند.

وقتی در شکستگی چندین استخوان شکسته می شود یا استخوان ها جابجا می شوند، شکستگی بی ثبات در نظر گرفته می شود و به درمان فوری از جمله درمان شکستگی مچ پا با جراحی نیاز دارد. شکستگی ترکیبی خطر عفونت را نیز در بردارد.

بهترین جراح مچ پا

تشخیص شکستگی مچ پا توسط بهترین جراح مچ پا

پس از گفتگو در مورد سوابق پزشکی، علائم و نحوه‌ی ایجاد آسیب، بهترین  جراح مچ پا  یک معاینه‌ی دقیق از مچ، کف و ساق پا را ترتیب می‌دهد.

**عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس :

اشعه‌ی ایکس می‌تواند در صورت وجود شکستگی و یا دررفتگی، آن را نشان دهد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان تعداد تکه‌های استخوانی شکسته شده را نیز تعیین کرد.

**آزمایش فشار :

بسته به نوع شکستگی مچ پا،  ممکن است بر روی مفصل فشار وارد کرده و با اشعه‌ی ایکس از آن عکس‌برداری کند که به این کار آزمایش فشار گفته می‌شود. این نوع از عکس‌برداری به منظور تشخیص نیاز مفصل به عمل جراحی انجام می‌شود.

**سی تی اسکن :

این نوع از عکس‌برداری می‌تواند یک تصویر از مقطع عرضی مچ پا ارائه دهد که از آن برای بررسی بیشتر آسیب استفاده می‌شود. این روش مخصوصا برای زمانی که شکستگی به درون مفصل راه پیدا می‌کند کارساز است.

**اسکن MRI :

در برخی از موارد شکستگی مچ پا، اسکن MRI برای بررسی رباط‌های مفصل مورد استفاده قرار می‌گیرد

درمان شکستگی مچ پا

بهترین جراح مچ پا

**درمان اولیه

اگر حس می‌کنید که پای شما شکسته است، بلافاصله با پزشک متخصص ارتوپد  تماس گرفته و یا به مرکز اورژانس مراجعه کنید. می‌توانید تا قبل از رسیدن به مطب متخصص  و یا مرکز اورژانس، کارهای زیر را انجام دهید :

**بر روی مچ آسیب دیده  به هیچ  وجه راه نروید تا از بدتر شدن آسیب جلوگیری کنید.

**مچ  پا را بالا نگه دارید تا از میزان  ورم و درد و کاسته شود.

**به منظور کاهش درد و ورم، بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده یخ بگذارید. دقت داشته باشید که یخ را به صورت مستقیم بر روی بافت آسیب دیده قرار ندهید. این کار برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از وقوع آسیب مؤثر است.

**ایبوپروفن می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای جراحات مچ پا باشد، چرا که این دارو همراه با تسکین درد، التهاب را نیز کاهش می‌دهد. البته در صورت وجود هرگونه مشکل دارویی و یا در صورتی که در حال حاضر دارو و یا مکمل مصرف می‌کنید، قبل از مصرف ایبوپروفن با پزشک خود تماس بگیرید.

**تزریق پلاسما غنی از پلا کت

بهترین جراح مچ پا

این تکنیک نوظهور به منظور بازسازی رباط‌ها و تاندون‌های پاره شده در مفصل مچ پا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاسما که حاوی فاکتورهای رشد  موادی که رشد سلول‌ها و بهبود بافت‌ها را تحریک می‌کنند خود بدن می‌باشد از خون بیمار گرفته شده و به منطقه‌ی آسیب دیده تزریق می‌شود. در برخی از موارد تزریق اوزون همراه با پی آر پی انجام می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که این روش مدت زمان بهبودی را کاهش داده و احتمالاً نیاز به انجام عمل جراحی را از بین خواهد برد.

بهترین جراح پای پرانتزی

پای پرانتزی یا ژنوواروم یکی از اختلالات شایع اسکلتی است که یا به صورت اولیه و مادرزادی وجود داشته و یا به صورت ثانویه و طی زمان ایجاد میشود. مشکلاتی مانند آرتروز ، شکستگیها، وزن بالا و … باعث بروز این مشکل میشوند. درمان پای پرانتزی  توسط بهترین جراح پای پرانتزی  به این صورت است که گاهی اوقات میزان پرانتزی بودن پا به حدی زیاد میشود که دیگر با درمانهای کنسرواتیو مثل فیزیوتراپی و تمرین درمانی قابل اصلاح نیست و در صورتیکه بیمار  بخواهد با همان وضعیت به زندگی روزانه ی خود ادامه دهد، موجب می شود که درگیری ها در سطوح و مفاصل بالاتر و پایینتر، آسیبهای ثانویه ای ایجاد نماید.

بهتریم جراح مچ پا

در این مواقع عمل جراحی توسط بهترین جراح پای پرانتزی  بهترین درمان برای رفع این مشکل می باشد. بسیاری از کودکانی با مشکل مادرزادی زانوی پرانتزی به دنیا می آیند، پس از بسته شدن صفحات رشد البته در صورتیکه مشکل خیلی حاد و جدی باشد در همان سنین کودکی کاندید عمل جراحی میشوند. عمل جراحی زانو پرانتزی ، استئوتومی نام دارد که در آن جراح با بریدن استخوان ها و تصحیح زوایا ، زانوی پرانتزی را تصحیح میکند. همچنین در صورتیکه در سنین بالا فرد دچار آرتروز شدید گردد که باعث زانوی پرانتزی شدید گردد فرد به سمت جراحی تعویض مفصل سوق پیدا میکند.

پرسش های متداول درباره عمل آرتروسکوپی مچ

چه زمانی می‌توانم به رانندگی ادامه دهم؟

زمانی که بتوانید بدون محدودیت اجسام را بلند کرده و استفاده از داروهای مسکن مخدر را متوقف کنید، می‌توانید به رانندگی ادامه دهید.

چه زمانی می‌توانم ورزش و کار خود را از سر بگیرم؟

در صورتی که بتوانید وظایف کاری خود را بدون خطر انجام دهید، می‌توانید چند روز پس از انجام عمل به کار خود بازگردید. بیشتر افراد باید حداقل به مدت یک یا دو هفته از کار خود دست بکشند. پس از انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا می‌توان به ورزش‌های حرفه‌ای بازگشت، ولی قبل از این کار باید حداقل ۴ تا ۶ هفته استراحت کرد.

نتایج عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌اند؟

۷۰ تا ۹۰ درصد از بیمارانی که به دلیل عارضه‌های شایع تحت عمل آرتروسکوپی قرار می‌گیرند، نتایج خوب و عالی دریافت می‌کنند.

بهترین جراح مچ پا

مزایای عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌ اند

آرتروسکوپی مچ پا به جراح این اجازه را می‌دهد تا به وسیله‌ی یک بریدگی کوچک، درون مفصل را مشاهده کند. این کار مشکلات مربوط به بریدگی‌های بزرگ از قبیل عفونت و درد را از بین می‌برد. می‌توان این عمل را به‌صورت سرپایی انجام داد چراکه یک عمل جراحی کم تهاجمی است.

چه زمانی باید از انجام جراحی  آرتروسکوپی مچ پا پرهیز کرد

جراحی آرتروسکوپی  برای بعضی از بیماران مناسب نخواهد بود. افراد مبتلا به آرتروز حاد مچ پا ممکن است از عمل پاکسازی آرتروسکوپی سودی نبرند. افراد مبتلا به عفونت‌های فعال و برخی دیگر از عارضه‌های پزشکی نیز موارد مناسبی برای انجام عمل آرتروسکوپی نیستند.

نتایج بعد از عمل آتروسکوپی مچ پا

عمل آرتروسکوپی مچ پا اساسا به صورت سرپایی است و بیماران همان روز جراحی مرخص می شوند. برای جراحی هایی که نیاز به بازسازی های پیچیده ای دارند برش های بزرگتری نیاز است چون جراح استخوان را تعویض میکند و ممکن است بیمار نیاز داشته باشد مدت زمان بیشتری در بیمارستان بماند تا درد کنترل شود و بر اوضاع به دقت نظارت شود. به همچنین شما ممکن است به فیزیوتراپی در بیمارستان نیاز داشته باشید. استفاده کردن ازعصا، یک یا دو روز بعد از عمل آرتروسکوپی مچ پا بسیار رایج است.

https://doctorhakimi.ir/

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *